Zaznacz stronę

Bezpieczne dla dzieci tkaniny i dzianiny

Jeśli szyjesz dla dzieci – czy to swoich, czy na sprzedaż – na pewno chcesz, by materiały, których użyjesz były nie tylko piękne, ale też bezpieczne i wysokiej jakości.

Pierwszy punkt to zatem sprawdzenie, czy materiał ma certyfikat Oeko-Tex Standard 100 w klasie I (czyli bezpieczne dla dzieci i niemowląt).

Oczywiście wszystkie nasze tkaniny i dzianiny posiadają ten certyfikat, zarówno na sam materiał bazowy, jak i na użyte do druku pigmenty.

materiały dziecięce
szyjemy dla dzieci

Po drugie, musisz ocenić, czy nadruk szybko się nie spierze. Nie będziesz tego wiedziała, o ile nie kupisz materiału i nie upierzesz go 100 razy. Albo – i tę opcję polecam, bo jest zdecydowanie łatwiejsza – sprawdź, czy materiał ma certyfikat Washing ISO i na jakim poziomie.

Oczywiście – zgadłaś – wszystkie nasze tkaniny i dzianiny drukowane posiadają certyfikat Washing ISO z punktacją 5/5 (czyli maksymalną) dla prania w temperaturze 40 stopni oraz 4/5 (czyli bardzo dobrą) dla prania w temperaturze 60 stopni.

Z tego powodu zalecamy pranie w 40 stopniach, bo wtedy jesteś w 100% bezpieczna, ale sama piorę w 60 stopniach i po kilkudziesieciu praniach nadal nie widzę, by nadruk się spierał. Pewnie w końcu się spierze, ale prędzej Ci się znudzi noszenie tej samej rzeczy lub dziecko z niej wyrośnie, niż to nastąpi.

sukieneczka dla dziecka
szycie dla dzieci

Skład i rodzaj materiału idealnego do szycia dla dzieci

I w końcu po trzecie: jaki wybrać rodzaj materiału. Jaki ma mieć skład i splot?

Rzeczy, które szyjemy dla dzieci można generalnie podzielić na kilka grup:

1. bluzy, sukienki dresowe, spodnie dresowe, kominy, ciepłe czapki – te rzeczy szyjemy z dzianiny dresowej, czyli potocznie dresówki.

2. T-shirty, piżamki, cieńsze czapki – do tego używamy dzianiny bawełnianej typu single jersey (jednołożyskowej)

wzory dziecięce tkaniny dzianiny
wzory muzyczne dla dzieci

3. eleganckie sukieneczki, bluzki – najlepsza jest bawełna premium, czyli tkanina w 100% bawełniana, o szlachetnym splocie satynowym (miększa i bardziej elegancka od typowej bawełny pościelowej o splocie płóciennym)

4. pościel, prześcieradła, ochraniacze, śpiworki, kocyki – przeważnie używamy zwykłej bawełny pościelowej o splocie płóciennym, a jeśli zależy nam na większej elegancji oraz miękkości, to wybierzemy bawełnę premium, czyli satynę bawełnianą.

wzory dziecięce zwierzątka
jak uszyć tipi

Wzory tkanin do szycia dla dzieci

No i teraz najfajniejsza część! Wybieranie WZORU!

Muszę Cię ostrzec, że jest to także część najtrudniejsza, bo jest ich tyyyyyle do wyboru, że aż się w głowie kręci!

Generalnie są dwie strategie podejścia do tego tematu:

1. dobierz kolor: jaki kolor jest ulubionym kolorem dziecka, dla którego szyjesz? Jaki kolor pasuje mu do pokoju (jeśli szyjesz np. pościel)? Jaki kolor pasuje do jego urody (jeśli szyjesz ubrania) – nie każdemu jest dobrze w intensywnych kolorach, chociaż umówmy się: dzieci wyglądają świetnie prawie we wszystkim 😉 Kiedy już wybrałaś kolor, możesz przeszukiwać wzory wg koloru – skorzystaj w tym celu z filtra (po lewej stronie na komputerze, poniżej na tablecie lub telefonie).

jak uszyć pościel dziecięcą
wild flowers pattern

2. dobierz tematykę: czym się interesuje dziecko? o co najczęściej pyta? na co ma fazę wrażliwą? jakie jest jego hobby, ulubiona bajka? Kim chce zostać w przyszłości? Jeśli zaczynasz od wyboru tematu, możesz następnie korzystając z filtra wybrać rodzaj materiału i ew. kolorystykę. Filtr znajdziesz po lewej stronie (na komputerze) lub poniżej (na tablecie lub telefonie).

szycie dla dzieci
jak uszyć zabawkę dla dziecka

Oczywiście możesz po prostu zagłębić się w naszą przepastną paletę wzorów dziecięcych, ale kto powiedział, że dla dzieci trzeba szyć z typowo dziecięcych wzorów? Zobacz, jakie stylowe są kreacje z wzorów które nie są typowo dzięcięce, ale po prostu są piękne?

T-shirt dziecięcy wzór Monet
jaskółki bawełna premium dla dziecka

A jeśli koniecznie muszą być wzory dziecięce, to mamy ich mnóstwo do wyboru, ale polecam szczególnie nasze urocze wzory baśniowe z Kolekcji Bajki. Spotkasz tu Muminki, Małego Księcia, Alicję w Krainie Czarów oraz jednorożce, tęcze, księżniczki, smoki i krasnale:

Natomiast nieco starsze dzieci zachwycą wzory związane z magią i Harrym Potterem: