Wersje językowe
Blog
Jak uszyć wodoodporny plecak rybkę? 0
Jak uszyć wodoodporny plecak rybkę?
Dziś mam dla Was obiecaną kolorową propozycję dla dzieci: plecaczek-rybkę. Mój jest w wersji nieprzemakalnej, na basen, z podszewką z bawełny laminowanej. Ale można zrobić wersję light z podszewką ze zwykłej bawełny - wtedy plecaczek będzie bardziej miękki, za to łatwiej będzie się ściągać "buzia" rybki.
 
 
Potrzebujemy:
- 2 kawałków wierzchu i 2 kawałków podszewki (ew. z bawełny laminowanej) oraz skrawków tkanin w pasujących kolorach
- ocieplinę poliestrową do wypełnienia łusek
- ok. 2m sznura bawełnianego do ściągania plecaczka
 


1. Wycinamy wierzchy i podszewki plecaka (moje są wymierzone na bazie plecaka szkolnego córuś i wycięte w kształt "otwartopaszczej" ryby bez ogona) oraz łuski (ich docelowa szerokość jest tak dobrana, żeby w górnym rzędzie zmieściło się ich pięć, biorąc pod uwagę zapas na zszycie wierzchów).


2. Łuski składamy prawymi stronami do siebie i zszywamy wzdłuż półokrągłej krawędzi razem z warstwą ociepliny.

 


3. "Zamykamy" łuski zszywając zygzakiem lub ściegiem overlockowym prostą krawędź.


4. Przypinamy łuski do wierzchu zaczynając 4 cm pod górną krawędzią tak, by rzędy mijały się, tak jak mijają się łuski na prawdziwej rybie, tyle że nasze są o wiele ładniejsze i bardziej kolorowe :)


5. Przyszywamy łuski do wierzchu plecaczka szyjąc tuż nad zygzakiem, żeby ukrył się on pod łuską. Przyprasowujemy łuski zaginając je w dół, ale staramy się prasować tylko przy krawędzi, żeby łuski się nie spłaszczyły.


6. Zszywamy wierzchy plecaka prawą stroną do prawej, zostawiając wolną górną krawędź oraz 2-3 cm wlot na ściągający sznurek 1 cm poniżej górnej krawędzi, zaznaczając sobie jak poniżej:


7. Podszewki zszywamy wzdłuż dłuższych krawędzi, pomijając zarówno górną, jak i dolną krawędź.


8. Przewracamy podszewkę na prawą stronę i wkładamy w zszyty wierzch. Zszywamy podszewkę z częścią wierzchnią 1 cm od krawędzi.


9. Przewracamy całość na prawą stroną używając niezszytej dolnej krawędzi podszewki:


10. Rozcinamy sznur na pół, składamy w pętle i wkładamy do środka obie pętle tak, by wolne końce były przewleczone przez przeciwległe dziury pozostawione w wierzchach w punkcie 6.


11. Wkładamy podszewkę do środka wierzchu i przeszywamy dookoła tuż poniżej sznurów zszywając ze sobą podszewkę i wierzchnią część plecaka.

 


12. Sprawdzamy czy sznur zdaje egzamin i da się go ściągnąć zamykając plecak. Gratulujemy sobie w duchu jeśli tak :)


13. Robimy ładne zakończenia dla sznurów, będących teraz ramiączkami plecaka. Wycinamy prostokąt na tyle długi, żeby schował całą rozbebeszoną część sznurów i na tyle szeroki, by z podłożoną krawędzią mógł sznury zakryć.


14. Przeszywamy ubranko dla sznurków po wierzchu zszywając z zawartością. Podkładamy też spód wkładając do środka zapasy.


15. Przyszywamy końcówki ramiączek przeszywając całą dolną krawędź plecaka, przy okazji sprytnie zamykając dziurę w podszewce.

 


16. Pozostaje wisienka na torcie w postaci rybiego ogona. Robimy sobie jakiśtam szablon na oko i wycinamy :)


17. Części ogona robimy tak samo jak wcześniej robiliśmy łuski i przyszywamy do dolnej krawędzi plecaka. Możemy na tym poprzestać, albo podwinąć dolną krawędź jeszcze raz nad ogonem i przeszyć.


A teraz podziwiamy nasze dzieło z każdej strony i chwalimy się wszem i wobec!

 

 

 

 

 

 

 

 


Jeśli tutorial Ci się podoba, skomentuj, udostępnij lub wrzuć na Pinterest:

 

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl