Wersje językowe
Blog
Jak uszyć worek? 1
Jak uszyć worek?

Dziś tutorial uniwersalny i wysoce pragmatyczny. Nie ma takiej rzeczy w domu i poza nim, której nie dałoby się włożyć do worka ;) No, może oprócz samochodu. I lodówki, bo wbudowana. Ale już to, co w samochodzie (podręczny odkurzacz, okulary), albo w lodówce (warzywa, chleb), czy też w łazience (pranie, pędzle, waciki), pokoju dziecinnym (strój na WF, kapcie do przedszkola, tona klocków), albo sypialni (gadżety erotyczne ;))) - wszystko można przechowywać w workach. Jest to bardzo praktyczne, a przy tym (dzięki pięknym tkaninom od House of Cotton) może być również bardzo estetyczne.

A zatem do dzieła! Prezentuję Ci dziś instrukcję szycia worków na kapcie, ale wystarczy zmienić rozmiar, by nadały się również jako unikatowe i niepowtarzalne opakowanie prezentów świątecznych oraz każdej innej rzeczy, którą w worku pragniesz trzymać.

WOREK 1.0

Czego potrzebujesz:

- kawałka tkaniny o wymiarach a. lub b.:

a. równego wysokości planowanego worka + zapas 5 cm na podłożenie i ściągnięcie (czyli u mnie jeśli chcę mieć worek o wysokości 35 cm, potrzebuję kawałka o długości 35 cm + 5 cm czyli 40 cm) i długości równej podwójnej szerokości planowanego worka (czyli u mnie jeśli chcę mieć worek o szerokości 30 cm, potrzebuję kawałka o długości 2x30= 60 cm)

b. równego szerokości planowanego worka (u mnie 30 cm) i długości równej podwójnej wysokości planowanego worka + zapas 5 cm na podłożenie i ściągnięcie (czyli u mnie jeśli chcę mieć worek o wysokości 35 cm, potrzebuję kawałka o długości 2x(35+5)= 80 cm)

- sznurka, tasiemki albo spaghetti do ściągania woreczka

Ja wybrałam dla córki bawełnę magnolie na mięcie i do tego spaghetti w miętowe paski - uroczy zestaw, w dodatku okazało się, że świetnie się komponuje z jej różową kurtką :)

1. Obrzucamy overlockiem albo zwykłą maszyną ściegiem zygzak boczne krawędzie worka:

2. Składamy prawą stroną do środka i zszywamy, zostawiając niezaszyty wlot na sznurek tak, żeby po podłożeniu góry starczyło jeszcze miejsca na tunel na sznurek. Ja zrobiłam wlot o szerokości ok. 1 cm 5 cm od górnej krawędzi, tak jak widać zaznaczone poniżej:

3. Po rozprasowaniu szwów trzeba zapasy przyszyć tam, gdzie znajduje się wlot na sznurek - żeby się nie fafluniło i nie plątało :)

4. Ścinamy dolne rogi i obrzucamy overlockiem albo zygzakiem dolną krawędź worka, bo tu możemy bez problemu obrzucić obie warstwy na raz.

5. Z nadal złożonymi do środka prawymi stronami, wkładamy sznurek do dziurki tak, żeby końcówki wychodziły na prawą stronę, a cały sznurek leżał tam, gdzie będzie zaraz tunel, czyli tak:

 

6. Podkładamy krawędź o 1 cm...

... a następnie podkładamy jeszcze raz, tak by górna krawędź znalazła się pod sznurkiem - będziemy teraz zaszywać sznurek od razu w tunelu. Tak, w moim stylu: bez mozolnego przeciągania potem sznurka przez tunel :D

7. Następnie zaszywamy cały tunel, o tak:

8. Worek już praktycznie gotowy, pozostaje zabezpieczyć końce sznurka, czy tasiemki - w przypadku spaghetti wystarczy zawiązać na jego końcach supełki:

I Twój niepowtarzalny i praktyczny worek gotowy! Co do niego włożysz?

WOREK 2.0 - wodoodoporny

Polecam też, szczególnie w przypadku worków na obuwie, lub na inne rzeczy, które mogą być mokre, uszyć wersję wzmocnioną bawełną laminowaną, która jest wodoodporna. A mamy teraz mnóstwo nowych wzorów tejże!

Wystarczy 1/3 wysokości worka pomnożyć x2 i tyle bawełny laminowanej połączyć z dwoma częściami zwykłej bawełny o wysokości równej 2/3 wysokości worka w ten sposób:

A dalej postępować dokładnie tak, jak w tutorialu powyżej.

I taki niezastąpiony, wodoodporny worek jest już efektem Twojej twórczości. Prawda, że fajnie jest móc zrobić coś tak praktycznego i ładnego w tak krótkim czasie? :)

Gwarantuję że na dwóch workach nie skończysz! :D

Komentarze do wpisu (1)

20 listopada 2018

zdjęcia pokazujące kolejność czynności super dla osób początkujących,

Pobierz prezent

czas na szycie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl