Chromoterapia (leczenie kolorem) – kolorologia – kolor, jako barometr osobowości
Każdy człowiek przejawia indywidualne preferencje dotyczące wyboru kolorów – czy to w sposobie ubierania, czy w urządzaniu mieszkania. W pewnym stopniu mogą one odnosić się do naszych cech charakteru, osobistych preferencji, czy skłonności. Z drugiej strony wystawianie człowieka na działanie konkretnych barw może powodować u niego określone emocje, reakcje, decyzje czy zachowania. Kolor jest również potężnym narzędziem komunikacji oraz wpływu, czy wywierania nacisku. Nie należy zapominać o tym, że to, jakie kolory wybieramy do naszego najbliższego otoczenia ma ogromny wpływ na nasz nastrój i samopoczucie. Istotne są nie tylko same kolory, ale też jego odcienie, faktury i proporcje, w jakich zostały użyte i ze sobą zestawione. Warto więc zadbać o to, by otaczające nas barwy miały przyjazny na nas wpływ i harmonizowały codzienność.
- BIAŁY – przejawia potrzebę przestrzeni. To symbol świeżości, prostoty, czystości. Kojarzony jest z osobami zorganizowanymi, eleganckimi, które lubią porządek i charakteryzują się jasnością umysłu. Mają również wygórowane oczekiwania i nie zawsze dobrze sobie radzą z rozczarowaniem. Biel stosowana we wnętrzu skutecznie powiększa optycznie przestrzeń, jednak nie należy używać jej w nadmiarze, bo może spowodować wrażenie pustki.
- ŻÓŁTY – wybór tego koloru przejawia silną potrzebę kontaktu z innymi ludźmi i lęk przed samotnością. Osoby lubiące żółty kolor zazwyczaj lubią się uczyć i chętnie dzielą się wiedzą. Są optymistycznie nastawione do życia, spontaniczne i gotowe do działania. Nadmiar żółtego koloru we wnętrzu mieszkalnym może się przyczyniać do poddenerwowania oraz pogłębienia stanów depresyjnych. Warto więc wybierać odcienie stonowane i pastelowe.
- POMARAŃCZOWY – osoby wybierające ten kolor przejawiają zwykle dobroduszne usposobienie. Są troskliwe dla innych, towarzyskie i pracowite. Posiadają dar do zjednywania sobie innych. Dążą do osiągnięcia wcześniej wymierzonych celów, są energiczne i entuzjastyczne. Wkładają całe serce w sprawy, których się podejmują. Wszelkie niepowodzenia i przeciwności przyjmują ze spokojem. Podobno jest to kolor najbardziej nielubiany przez kobiety. Stosowany we wnętrzu może wpływać na odczuwanie głodu, więc może sprawdzić się w przypadku dzieci-niejadków. Przez swoją intensywność i odważność polecany jest raczej jako dodatek w formie niewielkich elementów wyposażenia.
- CZERWONY – lubiany przez osoby aktywne fizycznie i zaangażowane emocjonalnie we wszystko, co robią. Charakteryzuje otwartość, zapał, pasję do działania. Osoby lubiące kolor czerwony to zazwyczaj dusze towarzystwa, które nie lubią nudy. Są asertywnymi optymistami, którzy potrafią szybko rozwiązywać problemy. Czerwień potrafi podkreślić charakter dobrze zaprojektowanego wnętrza. Jest pomocna w leczeniu depresji, przyspiesza pracę serca i mózgu, ponadto dodaje pewności siebie. Należy jednak pamiętać, że nadmiar czerwieni może powodować agresję, przez co nie jest wskazana dla choleryków.
- RÓŻOWY – kolor ten kojarzony jest z miłością, kobiecością i delikatnością. Osoba wybierająca ten kolor jest zwykle ciepła i troskliwa. Dba o dobro najbliższych, o relacje międzyludzkie i z życzliwością traktuje inne osoby. Z chęcią udziela wsparcia, dąży do spokoju, harmonii oraz wzbogacania najbliższego otoczenia. We wnętrzu róż działa kojąco i łagodząco. Poprawia nastrój i wywołuje optymistyczne nastawienie do świata. Odcienie brudnego lub pudrowego różu sprawdzą się nie tylko w pokoju dziecięcym, coraz częściej trafiają też na salony. Jednak jak z każdym innym kolorem, należy zachować umiar, żeby nie wywołać wrażenia cukierkowości czy kiczu.
- FIOLETOWY – ulubiony kolor perfekcjonistów, którzy chętnie pomagają innym, ale kiedy sami są bezpieczni emocjonalnie. Mają bystry umysł i trafną intuicję. Fioletowy przyciąga wizjonerów i osoby kreatywne, które są obdarzone wysoko rozwiniętą wyobraźnią. Jest przypisywany magii i osobom obdarzonym nadnaturalną mocą – czarodziejom, alchemikom. Kolor fioletowy jest pełny sprzeczności, gdyż w zależności od tego, czy przeważa w nim błękit czy czerwień, możemy uzyskać zupełnie różne stylizacje – ciepłe bądź zimne. Jest to kolor elegancki i tajemniczy. Jasne odcienie fioletu pomagają się wyciszyć i oddalić stres, natomiast intensywne pobudzają kreatywność i motywują do działania. Fioletowo-niebieski odcień o nazwie Very Peri został okrzyknięty kolorem roku 2022! Barwa ta ma inspirować i zachęcać do odważnych zmian.
- NIEBIESKI – jest symbolem ciszy, pokoju, harmonii, prawdy. Osoby lubiące kolor niebieski są zazwyczaj wrażliwe, szczere, lojalne i zwracają uwagę na uczucia innych. Wykazują wewnętrzny i zewnętrzny spokój, który pozwala na działanie w stresujących momentach. Są to ludzie godni zaufania, którzy respektują zasady. Wybierany często przez osoby pracujące na rzecz innych lub w służbie innym. Niebieskości powiększają optycznie pomieszczenie oraz koją nerwy i uspokajają. Poprawiają koncentrację oraz działają znieczulająco i przeciwzapalnie. Jest to idealny wybór do pokoju dziecka, sypialni, czy gabinetu. Jednak zbyt duża ilość błękitów może być przytłaczająca i wtedy warto postawić jedynie na niebieskie dodatki.
- ZIELONY – wybierany przez osoby, które szukają równowagi wewnętrznej oraz charakteryzujące się świetną samoorganizacją. Osoby te doskonale potrafią zarządzać czasem i ustalać priorytety. Są lojalne, otwarte, dbają o reputację i nie tolerują chaosu. Osoby lubiące kolor zielony mają zazwyczaj wysoko rozwiniętą świadomość ekologiczną i są wrażliwe. Mogą być również zazdrosne. Zieleń kojarzona z naturą świetnie uspokaja. Jest więc polecana osobom nadmiernie aktywnym, które szukają wyciszenia. Sprawdzi się w pomieszczeniach służących do relaksu i odpoczynku – salon, sypialnia. Jak z każdym kolorem, również z zielenią należy zachować umiar, gdyż zbyt duża ilość może sprzyjać lenistwu.
- BRĄZOWY – to kolor osób, które wykazują się silnym poczuciem odpowiedzialności a wszelkie zobowiązania traktują bardzo poważnie. Cenią sobie praktyczne rozwiązania, są punktualni, staranni i zaangażowani. Są rozsądni i można na nich liczyć. Podobno jest to kolor najbardziej nielubiany przez mężczyzn. Jest jedną z najcieplejszych barw kojarzonych z ziemią i naturalnością. Brąz odpowiednio i umiejętnie zestawiony z innymi kolorami, wzorami i fakturami podkreśli elegancję ora ekskluzywność wnętrza. W psychologii kolorów jest to barwa kojarzona z bezpieczeństwem i stabilizacją. Wprowadza przytulną atmosferę, dzięki czemu będzie dobrym wyborem do klasycznego wnętrza.
- SZARY – kolor wybierany przez osoby szukające wyciszenia, odprężenia i równowagi, które charakteryzują się opanowaniem, umiejętnością rozwiązywania konfliktów, które idą na kompromis i potrafią zachować balans. Wg Pantone kolor szary symbolizuje solidność, dlatego został wybrany jednym z kolorów roku 2021. Szary jest również określany mianem koloru skrywanych emocji. Kolor szary jest ostatnio bardzo modny we wnętrzach, gdyż dzięki niemu można stworzyć bardzo elegancją aranżację, która będzie świetnie współgrać z innymi kolorami. Nie należy jednak przesadzać z jej ilością, bo może wywołać melancholię i stany depresyjne. Idealnie prezentuje się akcentami żywych kolorów, takich jak żółty, czerwony, czy mięta i turkus.
- CZARNY – kolor czarny jest najchętniej wybierany przez osoby poważne, które charakteryzuje elegancja oraz dla których ważne są jakość i dobrze wykonane zadania. Kojarzony jest również z kolorem smutku, żałoby czy izolacji. Czarny często zestawiany jest z bielą, tworząc klasyczne połączenie B&W (black & white), które jest symbolem klasycznej elegancji i już nie kojarzy się z żałobą.
Paulina Szewczyk - Sulej
Paulina ukończyła Wydział Projektowanie Tkanin i Stylizacja Wnętrz na łódzkiej ASP. Projektuje wzory na tkaniny i jest osobą pełną pasji i energii, która wciąż stawia przed sobą nowe kreatywne wyzwania.
Interesuje się również rekonstrukcją strojów historycznych, modą dawną, projektowaniem wnętrz, naturą i zdrowym stylem życia.